Back to Question Center
0

Wiki kui tähise sümbol - Semalt Ekspert Point of View

1 answers:

Julia Vashneva Semalt ekspert väidab, et Wikipedia on ainulaadne veebisentsüklopeedia sellepärast, et selle "igaüks saab muuta", mis kehtib enamiku sisu kohta. Nende avatud artiklite kirjutamise ja redigeerimise kutsumine on toonud kaasa üllatavaid tulemusi ja avalikku kujutlust. Kuid tulevaste, tulevaste poliitikatega kaasnevad ka mõningad kompromissid.

Põhimõtteliselt on Wikipedia mitte ainult online-entsüklopeedia, vaid ka kogukond, mis on loonud bürokraatia. Kogukonnal on täpselt määratletud võimukonstruktsioonid, mis annavad vabatahtlike administraatoritele toimetusliku kontrolli, et kustutada sobimatu sisu ja kaitsta vandalismiga haavatavaid inimesi - free pc expert chat.

Need meetmed määravad kindlaks, millised sissekanded jäetakse välja "kõik saavad muuta" eeskirju. Kuigi selliste kirjete loend kiiresti muutub, on mõni poliitikat "keegi võib seda muuta" välistada, sisaldades 82 kirjet, mis ulatuvad Christina Aguilera artiklitest Albert Einsteinini. Need sissekanded on kaitstud redigeerimise eest korduva vandalismi tõttu ja vaidlused selle üle, mida sellistes kandetes tuleks lisada. Lisaks 82 sissekandele on 179 osaliselt kaitstud kirjet, sealhulgas Adolf Hitleri, George W. Bushi ja islami sisu. Neid sissekandeid saab muuta ainult veebisaidil registreeritud inimesed vähemalt neli päeva.

Eespool kirjeldatud meetmed võivad tunduda kahjustada saidi demokraatlikke põhimõtteid, kuid Wikimedia asutaja Jimmy Wales ütles, et kaitse on ajutine meede ja mõjutab ainult väikest osa enam kui 1,2 miljoni kirjetest inglise keele kohta. keele veebisait. Walesi sõnul on kaitse suunatud kvaliteedi kontrollimisele, kuid Wikipedia ei määratleta. Ta ütleb, et Wikipedia määratlus on vabatahtlike avatud osalemine.

Algusest peale andis hr Wales veebisaidile selge ülesande: anda kõigile planeedil tasuta teadmisi. Samal ajal kehtestas ta eeskirjad ja eeskirjad, nagu nõue esitada andmeid neutraalse vaatepunktiga. Tundub, et süsteem töötab, sest Wikipedia on suutnud võita selliseid saite nagu CNN ja Yahoo News .

Kuigi enamik inimesi arvab, et Vikipeedias on umbes 10 miljonit kasutajat, on enamus tööd teinud mõned inimesed. Veebisaidi administraatorid on kõik vabatahtlikud, enamasti oma 20-s. Nad on pidevas suhtluses üksteisega ja jagavad tarbetute või pahatahtlike muudatuste jälgimise koormat. Samuti on kohandatud tarkvara, mis jälgib artiklites tehtud muudatusi.

hr. Wales viitab vandalismile saidil kui minimaalset probleemi. Siiski otsustas kogukond käesoleval aastal mõnede artiklite osalise kaitsmise kehtestada veebisaidil valeandmete suurema avalikustamise tõttu. 4-päevane ooteaeg on kavandatud töötama sarnaselt püstolite ostjatele määratud ajaga.

Kui rünnakud surevad, redigeeritakse lehekülje poolkaitse režiimi, et keegi saaks seda muuta..Kuigi mõned sissemaksed, näiteks Bill Gates, olid osaliselt kaitstud mõne päeva jooksul jaanuaris, jäävad presidendi Bushi artiklid kaitstud režiimi piiramatuks.

Kriitikute sõnul on mõnede sissekannete kaitse mõnitanud poliitika "igaüks saab muuta". Vikipeedia väitekirjanik Nicholas Carr ütleb, et veebileht hakkab nägema redaktsioonilist struktuuri. Ütleb, et amatööride armee saab luua suurepärast tööd vähese kontrolli all, et moonutada Wikipedia sõnad, ütleb Carr.

Kuid härra Wales ütleb, et selline kriitika on põhjendamatu, kuna veebisaidil on filtreid. Veelgi enam, Wikipedia toetajad ütlevad, et enamike vandaalide tagasilükkamine ei kesta kaua aega.

Tegelikult keskendub enamus Vikipeedia arutelus selle täpsusele. Eelmisel aastal ilmus Loodusajakirjas olev artikkel, et Wikipedia vigad olid pisut suuremad kui Encyclopedia Britannica'is leitud vigu. Britannica ametnikud lükkasid selle argumendi vastu.

Vaatamata kriitikale ütleb Wikipedia, et saidi sisu täpsus kasvab orgaaniliselt. Alguses kõlab idiotsid kõik halastamatult, ütleb Wayne Saewyc, Wikipedia vabatahtlik. Kuna artikkel kasvab ja tsitaadid koguneda, muutub sisu täpsemaks.

Wikipedia vabatahtlikud ütlevad tihti, et nad tundusid vabanenud esimest korda saidile panustades. Kathleen Walsh, muusikainstituut, ülikooli lõpetanud, ütleb, et kui kirjutad Wikipedia jaoks, siis kogu maailm märgib sisu.

Enamik inimesi ei tunne, Wikipedia, nagu enamik veebipõhiseid ettevõtmisi, algas õnnetusjuhtumina. Hr Wales, kes oli saidi taga, oli optsiooni kaupleja, kes soovis alustada Interneti-põhist entsüklopeediat nimega Nupedia.com. Pärast paljude kaasautorite ligimeelitamist alustas hr Wales küljel eksponentsiaalselt üles kasvanud Wikipediat.

Arendavate aastate jooksul maksis hr Wales oma tasku välja. Täna Wikimedia Foundation, mittetulunduslik organisatsioon, mis toetab Wikipedia, käib annetuste kaudu.

Praegu töötab Walesis Wikipedia nelja tasulise töötajaga. Ta usub viki lehe redigeerimise tehnoloogia võimusse, Wikipedia eelkäija. Aastal 2004 alustas ta Wikia-ga käivitamist, mis võimaldab inimestel koguda huvipakkuvaid kogukondi. Näiteks on Wiki 24 mitte-ametlik entsüklopeedia telereklaamiks "24"

Nüüd on Wikipedia kujunenud veebipotentsiaali sümboliks. See ütleb palju teadmiste loomise tulevikust. See tähendab, et tulevikus sõltuvad inimesed vähem kangelaslikkusest ja koostööst rohkem, ütleb avatud lähtekooditaotluste sihtasutuse president Mitchell Kapor.

November 29, 2017